Bule, zwane też jako petanque to tradycyjny sport, który polega na rzucaniu metalowych kul z obiema stopami na ziemi i w statycznej pozycji.
Niemal wszystkie gry z piłkami mają swoje korzenie w starożytnej historii i bule są jedną z nich. Chociaż gra została oficjalnie wynaleziona w Prowansji, istnieją dowody sugerujące, że niektóre jej wersje były znane już w czasach starożytnych. Tak powstał sport, który znamy i kochamy.
Bule urodziły się w 1910 roku w miejscowości La Ciotat w Prowansji. Stało się tak, gdy jeden z byłych zawodników podobnej gry cierpiał na reumatyzm tak silny, że ledwo mógł stać. Nazywał się Jules Lenoir. Był zdruzgotany, gdy zdał sobie sprawę, że nie może już uczestniczyć w swojej ulubionej rozrywce. Na szczęście przyjaciel jego imieniem Ernest Pitiot opracował wariant gry, w którym zawodnicy nie poruszaliby się podczas rzucania piłką. Pitiot był później nawet gospodarzem pierwszego turnieju. Nazwa nowej gry wywodzi się od ,,pieds tanqués”, czyli stóp osadzonych na ziemi.
Jak jest zbudowany tor do gry w bule?
Fachowa nazwa toru do gry w bule to „buldrom”. Buldromy mogą być zbudowane na kilka sposobów. Najczęściej spotykany podział wyróżnia trzy rodzaje torów: twarde, średniotwarde i miękkie.
Tory twarde są bez wątpienia najbardziej wymagające technicznie. Występują one często na zawodach wyższej rangi, ponieważ oddanie odpowiedniego rzutu w takich warunkach staje się znacznie trudniejsze dla amatora, a nawet osoby średniozaawansowanej.
Tory miękkie nie wymagają od grającego wygórowanych umiejętności, więc są często spotykane wśród amatorów, ale nie tylko. Można na nich rzucać na niemalże wszystkie sposoby.
Tory średniotwarde są po prostu połączeniem i wersją uśrednioną dwóch powyżej wspomnianych wariantów. Na ten rodzaj toru decydują się najczęściej osoby grające już jakiś czas w bule, ale niebędące profesjonalistami.
Ile kosztuje zbudowanie terenu do gry w bule?
Kiedy zastanawiasz się nad zbudowaniem własnego terenu do gry w bule, pytanie brzmi oczywiście: „Ile to będzie kosztować?” I oczywiście, jak zawsze, odpowiedź brzmi: „To zależy”. To zależy od tego, co konkretnie chcesz zbudować oraz w jakim miejscu chcesz to zbudować.
Na początku warto zadać sobie kilka pytań.
Jaka jest twoja lokalna gleba – piasek, ziemia, glina?
Charakterystyka lokalnej gleby i klimatu określi, jak wytrzymała musi być konstrukcja, aby wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe, jak głęboki musi być fundament, aby zapewnić odpowiedni drenaż i tak dalej. A te rzeczy wpłyną na koszt.
Jak duży ma być kort?
Im jest większy, tym więcej materiału, czasu, pracy będzie wymagane, a co za tym idzie – pieniędzy.
Jaka jest topografia wybranego miejsca?
Budowa toru na już płaskim i poziomym terenie jest stosunkowo prosta. Ale jeśli planujesz budować na zboczu (np. na zboczu wzgórza), być może będziesz musiał wykopać pod górę kort i zbudować mur oporowy oraz położyć wypełnienie po stronie zjazdu.
Czy potrzebujesz luksusów?
Chcesz ławek i stołów dla widzów? Światła do nocnej zabawy? Szopy narzędziowej do przechowywania piłek, leżaków, grabi i innego sprzętu do konserwacji? Jeżeli odpowiedzi brzmią na te pytania „tak”, to należy się przygotować na większy wydatek. Nie jest to jednak potrzebne dla większości osób.
Jakiego materiału chcesz użyć na powierzchnię?
Ogólnie najlepszym rozwiązaniem jest rozłożony granit, ale w niektórych obszarach inne odpowiednie materiały (np. pokruszone żużle wulkaniczne) mogą być bardziej dostępne i przede wszystkim ekonomiczne. Pamiętaj, że niektóre materiały wymagają regularnej konserwacji i są podatne na porastanie mchem.
Jak trudno jest dostarczyć materiały budowlane na miejsce? Jeżeli tor do gry w bule ma zostać utworzony na odludziu albo w mało dostępnym miejscu, koszty całej operacji mogą być w takim wypadku wyższe.
Przy tak wielu zmiennych do rozważenia najlepsze, co można powiedzieć, to to, że nowy kort do gry w bule będzie prawdopodobnie kosztował od kilkuset do kilku tysięcy złotych.